Tüm Siparişlerde Ücretsiz Kargo!
ozdusk-logo-beyaz
X

Termos Kokusu Nasıl Giderilir?

Uzun süreli termos kullanımlarında tıpkı lekeler gibi bazı koku problemleriyle de karşılaşabilirsiniz. Bu noktada termos kokusu gidermekse, ilk etapta gözünüze biraz zahmetli görünebilir. Fakat endişelenmenize gerek yok. Çünkü bu yazı içerisinde termos kokusu nasıl giderilir sorusunu detaylı bir şekilde ele alacağız. Üstelik farklı malzeme yapılarının neden olduğu çeşitli kokulardan ve diğer koku kaynaklarından da bahsedeceğiz. Bu sayede termos kokusu nasıl geçer sorusunun cevabına tek bir yöntem üzerinden değil, alternatif çözümler üzerinden de yanıt vermiş olacağız.
Hepsi ve daha fazlası için yazının devamını okumayı unutmayın!
Yanı sıra keşfetmek isteyebileceğiniz yeni Ozdusk termosları için, internet sitemizde yer alan mağaza bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

termos kokusu nasıl giderilir

Termostaki Koku Nasıl Giderilir?

Artık en bariz cevapları duymaya hazırsınız, öyle değil mi? Öyleyse, termostaki koku nasıl giderilir, hemen anlatalım:


Termos kokusu içine koyduğunuz malzemeye bağlı olarak değişebilmektedir. Yine termosunuzun ana malzemesi de koku noktasında farklılık oluşmasının en temel nedenlerindendir. Fakat bütüne baktığınızda; termoslarda uzun süreli kullanıma bağlı olarak gelişen kokuyu gidermenin en etkili yöntemi, karbonat kullanımıdır. Peki ama nasıl? Karbonat yöntemini aşağıdaki liste üzerinden takip edebilirsiniz.

 • Termosunuzu hacmi el verdiğince su ile doldurun.
 • İçerisine yine hacme bağlı olacak miktarda ve en fazla 1 paket olacak şekilde karbonat dökün ve karıştırın.
 • Kapağını sıkıca kapattıktan sonra ise dinlenmeye alın.
 • Mümkünse en az 1 gece dinlendirdikten sonra ılık su ile iyice durulayın ve kurutun.
 • Termosunuzun üzerindeki ıslaklığın ve hatta nemin tamamıyla kaybolduğunu gördüğünüzde işleminiz tamamlanmış demektir.

Termos Kahve Kokusu Nasıl Giderilir?

7

Kahve kokusu birçok insan için cezbedici olabilir. Zaten en güzel kokulardan biri de yeni demlenmiş, sımsıcak bir kahveden gelmez mi? Ama kuru kalıntılar ya da bayat kahve kokuları bu gruba dahil değildir diye düşünüyoruz. Sizce? Cevabınızı tahmin etmek hiç de zor değil. İşte tam da bu noktada size yardımcı olabilecek, pratik bir tarifimiz var. Öyleyse gelin, termos kahve kokusu nasıl giderilir, iyice anlatalım:


Kahve ve tuz ikilisini yalnızca isteme törenlerinde duymuş olabilirsiniz. Fakat esasen bu ikili arasında komik ama güçlü bir bağ vardır. Acı olduğu yönündeki rivayetlerle dışlanan tuzun, aslında tat dengelemek için kullanılabileceğini ve hatta acılığı nötrleme konusunda da şekerden çok daha ekili olduğunu biliyor muydunuz? Evet, yanlış duymadınız! Tuz, kahvenin acılığını örten ve hatta bir anlamda kahveyi bastıran bir madde.
Peki bu özelliği kahve kokusunu giderirken nasıl kullanabiliriz? Tam olarak şu şekilde:

 • Termosunuzun hacmine bağlı olarak, yarım ya da 1 çay bardağı tuzu termosunuzun tabanına yaymalısınız.
 • Ardından termos kapağını kapatmalı fakat çok fazla sıkmamaya özen göstermelisiniz.
 • Bir sonraki aşamada mümkün olduğunda beklemeli ve bir süre termosunuzu kullanmamalısınız.
 • Tavsiye edilen süre en az 1 gece olmakla birlikte, ne kadar çok bekletirseniz o kadar çok avantaj elde edeceğinizi unutmamalısınız.
 • Yeteri kadar beklediğinizde ise işleminiz tamamlanmış demektir. Durulayın, kurumaya bırakın ve tüm kokulardan kurtulun!

Termostaki Plastik Kokusu Nasıl Giderilir?

Termos severlerin korkulu rüyalarından bir tanesi de plastik kokusu! Ozdusk olarak bizler sağlıksız ve sürdürülemez plastik kullanımlarını tasvip etmemekle birlikte, ürünlerimizin birçoğunda paslanmaz çelik kullanmayı tercih ediyoruz. Çünkü sağlığınızı önemsiyor ve geri dönüşüme önem veriyoruz. Peki yaz siz, paslanmaz çelik kullanımının dünyaya ve tüketiciye yararları nelerdir, biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız, cevabı öğrenmek için ilgili sayfaya göz atabilirsiniz. Fakat bunun öncesinde konuya dönelim ve termostaki plastik kokusu nasıl giderilir, anlatalım:


Termostaki plastik kokusu, diğer kokulara nispeten daha zor giderilmektedir. Fakat endişe duymaya gerek yok çünkü aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 • Limon tuzunu, karbonatı ve sirkeyi birleştirip, karıştırmalısınız.
 • Miktarlarını ayarlarken dengeli olmaya ve termosunuzun hacmini unutmamaya özen göstermelisiniz.
 • Akabinde ise hazırladığınız karışımı termosunuzun içine dökmeli ve kapağı kapatmalısınız.
 • Son aşama dinlendirmektir. Bir süre beklemeli ve karışımın plastik kokusunu bastırmasına imkan tanımalısınız.
 • Yeterince beklediğinizde ise durulayın, kurulayın ve kullanın!
1 1

Termos Kapağı Kokusu Nasıl Giderilir?

Termos kapağının da kokusu mu olurmuş, demeyin. Özellikle bazı plastik termoslarda ciddi bir koku ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle bu paragraf içerisinde sizlere; termos kapağı kokusu nasıl giderilir sorusunun cevabını vereceğiz.
Yukarıdaki yöntemler her zaman için kokuları maskelemeye yardımcı olmaktadır. Ancak kapak kısmı, nispeten daha ulaşılması zor bir alanda ve asıl bölümün dışında kalmaktadır. Dolayısıyla yukarıdaki yöntemleri kullanırken, fırça yardımı ile bahsi geçen karışımların kapağa da etki etmesini sağlayabilirsiniz. Veya suyun yardımcı olarak kullanıldığı durumlarda çalkalama yöntemine başvurabilirsiniz. Bu tip yardımcı eylemler ile yukarıdaki alternatif yöntemleri birleştirdiğinizde, etkili sonuçlarla karşılaşabileceğinize emin olabilirsiniz.

Çelik Termos Kokusu Nasıl Giderilir?

Çelik termos kokusu pek de sık rastlanan bir durum değildir. Çünkü çelik, diğer malzemelere oranla çok daha kullanışlı ve uzun ömürlüdür. Ancak bazı kullanım hatalarından ya da uzun süreli ertelemelerden kaynaklı temizlik / koku problemlerinde başvurabileceğiniz çok pratik bir yöntem daha var; maden suyu ile çalkalama!


Evet, yanlış duymadınız! Termosunuzun içerisine maden suyu koymanızı ve olabildiğince çalkalamanızı öneriyoruz. Elbette bu çalkalama işleminden sonra dikkatli olmayı unutmamalısınız. Fakat maden suyu, yapısındaki birleşenler gereğince leke ve kokulara karşı mücadele başlatacaktır. Ki bu da çelik termos kokusu nasıl giderilir sorusunun en net cevabıdır.


Yine de küçük bir uyarı vermek istiyoruz: Bazı kaynaklar maden suyuna ek olarak buz kullanmanızı ve hatta bu şekilde çalkalama işlemi yapmanızı tavsiye edebilirler. Fakat bizim tavsiyemizi soracak olursanız, buz kullanarak termosunuzun iç yapısını çizmek istemezsiniz. Bunun yerine maden suyu kullanmak ve hatta maden suyunu termos içerisinde bir süre bekletmek, fazlasıyla yeterli olacaktır. İşte bu kadar!

Plastik Su Termosu Kokusu Nasıl Giderilir?

Aslında plastik kokularıyla nasıl mücadele edeceğinizi detaylı bir şekilde anlattık. Fakat plastik kokusu yerine plastik su termosuyla başınız dertteyse, buna da farklı bir çözümümüz var! O halde gelin, plastik su termosu kokusu nasıl giderilir, bundan da bahsedelim.


Plastik kokusunu bastıracak daha yoğun ama daha güzel bir kokuya ne dersiniz? Mesela kahve! Nemli kahve telvesini termosunuzun içine koyabilir ve bir süre bekletip, daha sonra durulayabilirsiniz. Bu aşamada plastik kokusunun yerine yumuşak bir kahve kokusu duyumsayacaksınız. Ama su termosu olarak kullandığınız plastik bir termostan, kahveli su içmek istemeyişinizi anlayabiliriz. Böylesi bir durumda ise en pratik yöntem, termosunuzu belirli aralıklarla sıcak suda yıkamak hatta bekletmek olmalıdır.

Çay Termosu Kokusu Nasıl Giderilir?

Son olarak, konu hakkında en çok merak edilenlerden bir tanesi de çay termosu kokusu nasıl giderilir sorusudur. Esasen çay kokusu ve kalıntılarının da diğer bayat kahve kokularından hiçbir farkı yoktur. Bu nedenle yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanmak işinize yarayacaktır. Fakat elbette son bir alternatiften de bahsedebiliriz. Eğer ne yaparsanız yapın geçmeyen bir koku ile karşı karşıyaysanız ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız; Ozdusk’ın geniş hacimli ve bir o kadar da hijyenik, Cooker 2,5 lt çelik termos ürününü deneyebilirsiniz. Üstelik yalnızca bu üründe değil, tüm ürünlerimizde bu kaliteyi yakalayabilirsiniz.


Ozdusk Termos hem kaliteli hem de şık tasarımlarıyla, tüm ihtiyaçlarınızı sürdürülebilir bir düzene aktarmak için burada! Peki ya siz?

Ozdusk
18 Ocak 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Maksimum dosyası boyutu: 3 MB. Desteklenen Dosyalar: image. Drop file here

Menüyü Görüntüle