Tüm Siparişlerde Ücretsiz Kargo!
ozdusk-logo-beyaz
X

Termos Nasıl Kullanılır?

Termos kullanımı sadece çay ya da kahve gibi tek yönlü bir amaca hizmet etmemektedir. Hatta eğer doğru aktiviteyi önemseyen biriyseniz; çoktan, sadece yiyecek ve içecek takviyesiyle yapabileceklerinize dair bir liste hazırlamışsınızdır. Fakat bu doğrultuda sorulan ciddi bir soru var: Termos nasıl kullanılır?


Hayli basit bir cevap bekliyorsunuz, öyle değil mi? Hatta “ne var ki canım bunda” bile demiş olabilirsiniz. Haklısınız da çünkü kaliteli bir termosu kullanmak hiç de zahmetli olmayacaktır. Fakat bu duruma daha geniş bir pencereden bakmakta yarar var. Bu nedenle bu yazı içerisinde; termosta sıcak içecek kullanımı ve termosta soğuk içecek kullanımı başlıkları altında iki önemli gruptan bahsedeceğiz. Bu sayede sıradan bir kullanımın yanı sıra, uzun dönem avantaj sağlayacak yeni ipuçları ve termos kullanım tavsiyeleri alabileceksiniz. Hazır mısınız? O halde yazının devamını okumayı unutmayın!


Biz de unutmadan şunu hatırlatalım: Ozdusk Termos; yerli üretimi ve kaliteyi önemseyen, sürdürülebilir yaşamı destekleyen, hatta ergonomiyi şıklıkla bütünleştiren köklü bir markadır. Bu doğrultuda alacağınız tüm kullanım tavsiyeleri, Ozdusk garantisi içerisinde yerini korumaktadır.

Termosta Sıcak İçecek Kullanımı

Sıcak içecekler, termos kullanımının büyük bir paydasını oluşturmaktadır. Çünkü termos seçimleri genellikle ısıyı uzun süreli koruyabilen yapılarda tercihe dilmekte ve hatta üretilmektedir. Bu nedenle sıcak içecekler söz konusu olduğunda yalıtım süresini arttırmak isteyebilirsiniz. O halde sıcak içeceklerde termos nasıl kullanılmalı, hemen aktaralım:


İşte size termos kullanımlarında ısıyı daha uzun süre muhafaza edebilmeniz adına etkili bir püf nokta!


İçeceğinizi hazırlamaya başlamadan önce yeterli miktarda su kaynatın ve termosunuzun içerisine dökün. Bu esnada içeceğinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz. Kahve, çay ya da başka bir sıcak içecek… Hiç fark etmez! Hazır olduğunda, termosunuzdaki sıcak suyu dışarıya ve asıl içeceğinizi ise termosun içerisine dökün. Zaman kaybetmeden kapağı sıkıca kapattığınızda, farkı göreceksiniz!

1

Termos Kaç Saat Sıcak Tutar?

Termos kaç saat sıcak tutar sorusuna birçok farklı yanıt verebiliriz. Çünkü termoslar, kullanım alanlarına göre farklı yapılarda üretilirler. Fakat gündelik ve kaliteli bir termosun ısıyı muhafaza etme süresi genellikle 5 – 7 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Yine de daha uzun süreli kullanımlar için daha etkili termoslar bulabilirsiniz.


Bu noktada internet sitemizdeki mağaza bölümümüzde yer alan, termoslar sayfasına bakmanız yararlı olacaktır!

Termosta Soğuk İçecek Kullanımı

Sıcak içeceklerden sonra bir de termosta soğuk içecek kullanımına değinmekte yarar var. Çünkü ne yazık ki birçok insan, termos kullanımı noktasında yalnızca sıcak içecekler taşıyabileceğini düşünüyor. oysa termoslar tıpkı sıcak içecekler gibi özellikle yaz aylarında soğuk içeceklerin de muhafaza edilmesini sağlıyor. O halde termosta soğuk içecek kullanımı içinde birtakım ipuçları verelim:

  • İçeceğinizi evden çıkmadan hemen önce hazırlamanız, soğuk süresini arttıracaktır.
  • Ayrıca içeceğinizi termosa yerleştirmeden önce termosu bir süre buzdolabında bekletmeyi deneyebilirsiniz.
  • Bir başka termos tavsiyesi ise her zamanki gibi ısı alışverişine izin vermeden kapağı hızlı ve sıkı bir şekilde kapatmanızdan yana olacaktır.
  • Son olarak, termosun içerisine buz atmak da diğer etkili yöntemlerdendir.

Termos Kaç Saat Soğuk Tutar?

Tıpkı sıcak içeceklerdeki gibi soğuk içecekler içinde termos kaç saat soğuk tutar sorusu sorulmaktadır. Ve ne yazık ki aynı gerekçelerle bu soruya da kesin bir yanıt verilemez. Ayrıca hava durumu, saklama alanı ve içecek türü gibi ek koşullar da bu süre üzerinde değişkenliğe neden olabilmektedirler. Fakat bilinen odur ki soğuk içecekler, sıcaklara kıyasla daha uzun süre yalıtımı korurlar. Bu nedenle ortalama olarak gündelik bir termosta soğuk bir içeceğin muhafazası, 7 – 10 saat arasında mümkün olabilmektedir.

Termos Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2

Termos kullanımı ve ısı muhafazası hakkındaki diğer püf noktalardan yeterince bahsettik. Fakat yine de termos kullanırken dikkat edilmesi gerekenler başlıklı bir listeye ne dersiniz? Bizce işinize yarayacak farklı ve etkili alternatifler bulabilirsiniz. Öyleyse başlıyoruz!

  • Termos temizliğine büyük bir özen göstermelisiniz. Çünkü uzun süreli bekletmelerde içecek veya yiyeceklerde bakteriler türeyebilir. Bu tip bakteriler ise tahmin edebileceğiniz üzere ciddi problemlere yol açacaktır.
  • Sıcak içeceklerden önce kaynar su, soğuk içeceklerden önce ise buzdolabında bekletme yöntemlerini es geçmemelisiniz. Bu sayede termosunuz içerisindeki içeceği daha uzun süreli kullanabilirsiniz.
  • Termos kapaklarını sıkıca kapatmanız hem yalıtımı sağlayacak hem de dökülme ve akma gibi olumsuz durumları ortadan kaldıracaktır.
  • Yoğun deterjanları ve önerilmeyen kimyasalları termosunuzdan uzak tutmalısınız. Ne kadar durularsanız durulayın, tamamen temizleyemediğiniz tüm ek ürünler hem yapıyı hem de sağlığınızı bozacaktır.
  • Son olarak; termosunuzu bulaşık makinesine atmaktan kaçınmanız, estetik yapıyı korumanızı ve çizikler dolayısıyla meydana gelebilecek diğer bozulmaları önlemenizi sağlayacaktır.
  • Daha verimli, daha şık ve hatta daha profesyonel ürünler için Ozdusk’ı tercih edebilirsiniz!
Ozdusk
18 Ocak 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Maksimum dosyası boyutu: 3 MB. Desteklenen Dosyalar: image. Drop file here

Menüyü Görüntüle