Tüm Siparişlerde Ücretsiz Kargo!
ozdusk-logo-beyaz
X

Termos Nasıl Temizlenir?

Uzun ya da kısa seyahatlerinizin ilk vazgeçilmezi termoslar, öyle değil mi? Fakat zaman geçtikçe belirginleşen çay, kahve ya da diğer lekelerle başınız dertte olabilir. Yahut özenle seçtiğiniz yeni termosunuzun, ilerleyen süreçte aşınmaması adına önlem almak istiyor olabilirsiniz. Hatta bunu kesinlikle yapmalısınız! O halde termos nasıl temizlenir sorusu hakkında bir nebze konuşmaya ne dersiniz?

termos nasıl temizlenir


Hayır, aslında daha fazlasını yapacağız! Bu yazı içerisinde; yalnızca termos nasıl temizlenir sorusunu yanıtlamak yerine, köşede kalan daha alternatif yöntemlerin peşinde koşacağız. Örneğin; karbonatla termos nasıl temizlenir yönteminin avantajlarını ele alacak, öte yandan limon tuzu ile termos nasıl temizlenir işleminin ne kadar faydalı ya da faydasız olabileceğini aktaracağız. Hatta Ozdusk termosları ile temizliğin daha ergonomik boyutlarını ele alırken, bir parça da övünebiliriz. Çok fazla mütevazi olmaya gerek yok, öyle değil mi?


Hepsi ve daha fazlası için alt başlıkları incelemeyi unutmayın!

Termos Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

2

Termoslar alındı! İlk adım keyfini çıkarmak, peki ya sonra? Nasıl temizlenecek bu termos? Doğru ya da yanlış bilinen bir sürü yöntem, termos temizleme aksesuarları, tuhaf temizlik malzemeleri hatta bir sürü başka soru daha… Örneğin, termos bulaşık makinesinde yıkanır mı? Hadi açıklayalım:


Aslında bu soruya cevap vermeden önce, başka sorular sormak gerekir: Aldığınız termos kaliteli mi? Hangi malzemeden üretildi? Hatta çok yönlü bir kullanıma açık mı? Çünkü birçok termos kendi özellerinde belirli malzemelere dayandırılarak üretilirler. Fakat bilinenin aksine kaliteli bir termosun yalnızca güçlü bir yalıtıma sahip olması yetmeyecektir. Uzun süreli bir kullanım ve sağlıklı bir damak zevki için başka avantajları da talep ediyor olmanız önemlidir. Termosunuzu bulaşık makinesinde yıkayıp, yıkayamamanız ise tam olarak bu “başka avantajlara” bağlıdır. Termosların iç ve dış tabakalarında yer alan hava dolu bölümler yalıtımı sağlamaktadır. Kısaca içeceğinizin sıcak veya soğuk olarak korunmasını sağlayan bu hava dolu bölümlerdir. Bu bölümlerin ise üretildikleri malzemeye bağlı olarak, bulaşık makinesinde aşınabilecekleri gözlemlenmiştir. Sıradan bir termos satın alıp, onu direkt olarak bulaşık makinesine koyduğunuzda; paslanma ya da yalıtımsızlık gibi ek sorunlara neden olabilirsiniz.


Fakat Ozdusk termoslarında ana malzeme sürekli olarak paslanmaz çeliktir. Üstelik bu malzeme yüksek kaliteli, hafif ve kompakt bir tasarım özelinde geliştirilmiştir. Bu da size her bakımdan daha uzun süreli kullanım, şık bir tasarım ve temizlemede kolaylık avantajlarını sağlayacaktır.

Yeni Termos Nasıl Temizlenir?

Kaliteli bir termosu birkaç kereye mahsus bulaşık makinesine atmanız, temelde sorun yaratmayacaktır. Fakat yeni alınan termoslarda bir nebze daha özenli davranmak isteyebilirsiniz. Yine de yeni termos nasıl temizlenir sorusuna cevaben, size dolaylı yöntemlere başvurmanızı önermeyeceğiz. Bunun yerine hem daha pratik hem de daha etkili bir yöntemden bahsetmek istiyoruz. Öyleyse yeni alınan termos nasıl temizlenir, anlatalım:


Sirke, çoğunlukla antioksidan etki gösteren verimli ve doğal bir malzemedir. Sirke ile termos temizliği yapmak ise hayli mümkün ve basittir. Öncelikle tamamen su ile doldurduğunuz termosun içerisine bir çay bardağı sirke dökmelisiniz. Burada miktardan ziyade düzey esas alınmalıdır. Yani termos boyutunuza göre su ve sirke miktarını dengeleyebilirsiniz. Akabinde ise termosunuzu bu şekilde ve tüm gece boyunca bekletmeniz gerekmektedir. Sabah ılık su yardımıyla termosunu iyice durulamanız ise yeterli olacaktır. Ve işlem tamamlandı!

1 1

Karbonatla Termos Temizleme

Deterjan kullanımı, materyal aşınmasından ziyade insan sağlığı için zararlıdır. Dolayısıyla termos temizliği için deterjan kullanımından kaçınmak isteyebilirsiniz. Peki ama deterjan yerine ne kullanacaksınız? Karbonat!


Karbonat ile termos temizliği kimi kaynaklarda önerilir bir seçenek değildir. Çünkü aşırı karbonat kullanımının çelik üzerinde dezavantaj oluşturabildiği söylenmektedir. Bu noktada ise yine kalite arayışına girmeniz gerekecektir. Üstelik dengeli bir karbonat kullanımı ile herhangi bir yan etki ile karşılaşmanız mümkün değildir. Gelin, bu yöntemi de aşamalarla aktaralım:

 • Termosunuzun içine hacminin izin verdiği ölçüde sıcak su ekleyin.
 • Yine termosunuzun hacmine bağlı olarak, en fazla 1 paket karbonatı üzerine dökün.
 • 5 – 10 dakika bekleyin. Bu aşamada karbonat eriyecek ve asıl işlem gerçekleşecektir.
 • Akabinde termosu musluğun altına koyun ve içerisindeki su tamamen yenilenene kadar suyun akmasına izin verin.
 • Son olarak, kuru bir havlu ya da bez yardımıyla nemi sıfıra indirgeyin.
 • Termosunuz tamamen kuruduğunda ise temizleme işleminiz bitmiş demektir!

Limon Tuzu ile Termos Temizleme

Yoğun çay ve kahve lekeleriyle başınız dertteyse, özellikle uzun süreli kalıcı lekelerle boğuşmak zorundaysanız; karbonat ya da gündelik yıkama tek başına yeterli olmayacaktır. Bu noktada limon tuzu ile termos temizliği, sizin adınıza etkili bir çözüm olabilir. Hatta kimi kaynaklar, limon tuzu ve karbonat karışımının birlikte kullanılmasını da önermektedir. Ancak yine de termos içi temizleme konusunda dikkatli olmanızda yarar var. Bu nedenle sizlere daha dolaysız ve tek karışımlı bir yöntemden bahsedebiliriz. İşte limon tuzu ile termos temizleme adımları:

 • Termosunuzun dibine bir çorba kaşığı limon tuzu koyarak başlamalısınız.
 • Daha sonra kapağını sıkıca kapatmalı ve dinlendirmeye almalısınız.
 • Bekleme sürenizin çok olması gerekmez ancak en az gece dinlendirmeniz etkili olacaktır.
 • Dilerseniz içine ılık su da dökebilir ve bu işlemden sonra da beklemeye alabilirsiniz.
 • Fakat yeterince beklettikten sonra sıcak su yardımıyla termosunuzu durulamalısınız.
 • Son aşamada kuru bir havlu yardımıyla termosunuzu kurutmalı veya kuru bir alanda beklemeye almalısınız.


Kimi kaynaklar limon tuzu ile termos temizleme işlemlerinde ek olarak, pirinç desteğini de öne sürmektedir. Pirinç limon tuzundan sonra eklenen ve çalkalanarak, özellikle kokuların giderilmesine ve kalıntıların aşındırılmasına yardımcı olması için kullanılmaktadır.

Nitekim Ozdusk termosları ile her yeni günde, uzun veya kısa seyahatlerde, yogada, sporda, tatilde, işte ya da okulda çok yönlü bir kullanım deneyimi yaşayabilirsiniz. Özellikle maceracı ruhlar için Ozdusk Macera Termosu, çift duvarlı yapısı ve paslanmaz çelik kalitesiyle hem temizlikte hem de kullanımda avantaj sağlayacaktır.


Diğer ürünlerimiz için mağazamıza bakmayı unutmayın, sürdürülebilir ürünlerle daha iyi bir dünya kuralım!

Ozdusk
18 Ocak 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Maksimum dosyası boyutu: 3 MB. Desteklenen Dosyalar: image. Drop file here

Menüyü Görüntüle