Tüm Siparişlerde Ücretsiz Kargo!
ozdusk-logo-beyaz
X

Vakumlu Termos

Gıda taşımacılığının bireysel bir dönüşüme uğradığını varsayarsak; vakumlu termos kullanımı birçok insan için avantaj doğurabilir. Peki ama gelin, o klasik soruyu da soralım; vakumlu termos nedir? Esasen basit bir dinamiği ve mekanizması olan standart bir sistemin ürünüdür. Nasıl mı? Bildiğiniz gibi vakum, içerisinde hiç atom ya da molekül bulunmayan boşluğu tanımlamaktadır. Dolayısıyla vakumlu termosta karşımıza çıkan vakum ise hem sıcağı hem de soğuğu muhafaza edebilen boş alan sistemini ifade etmektedir.

vakumlu termos


Fakat elbette bu yazı içerisinde yalnızca bunlarla sınırlı kalmayacağız. Çok daha fazlası için kolları sıvayacak; vakumlu termos ne işe yarar hatta vakumlu termos farkı nedir gibi sorulara da yanıt vereceğiz. Üstelik vakumlu termos ve matara arasındaki fark da dikkatinizi çekebilecek bir konu olabilir. O halde hepsi ve daha fazlası için yazının devamını okumayı unutmayın!


Bir dakika! Son bir hatırlatmaya ne dersiniz? Ozdusk farkıyla tüm vakumlu termos modellerimizi, internet sitemizde yer alan mağaza bölümümüzde bulabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz!

Vakumlu Termos Nedir?

Vakum, sözlükte genellikle basınçsız ortamı ifade eden bir kelimedir. Pratikte vakum kavramı, içerisindeki hava basıncının çevresindeki atmosferik basınçtan daha düşük olması ile de tanımlanmaktadır. Bu doğrultuda vakumlu termos niteliğinin büyük bir kısmını yalıtım oluşturmaktadır. Çünkü hava basıncı noktasında geçirgen olmayan bu vakumlu termoslar hem sıcağı hem de soğuğu koruma noktasında işlev göstermektedirler. Bu da zaten kaliteli bir yalıtımın esası anlamına gelmektedir.

stanley 3 1024x683 1


Vakumlu termos ne demek sorusunu bu şekilde yanıtladıktan sonra, son bir dipnot vermekte fayda görüyoruz:
Vakumlu termoslar hem yiyecek hem de içecek taşımacılığını sağlayabilmek adına çok yönlü bir şekilde üretilirler. Dolayısıyla vakumlu bir termos satın alırken, kullanım alanınızın ne olduğunu ve içerisinde özellikle hangi formdaki besini taşımak istediğinize karar vermelisiniz.

Vakumlu Termos Ne İşe Yarar?
Vakumlu termosların en büyük avantajları, yukarıda da belirttiğimiz üzere, yalıtım sistemlerinin klasik matara yapılarına göre daha gelişmiş olmasıdır. Yanı sıra kaliteli bir vakumlu termos sayesinde hem yiyecek hem de içecek gruplarını dilediğinizce yanınızda taşıyabilirsiniz. Çünkü içecekler için olduğu gibi yiyecek taşıyabilmeniz için de özel olarak üretilmiş farklı modeldeki vakumlu termoslar bulunmaktadır. Vakumlu termos bardak modelleri olduğu gibi çeşitli yemek kutuları, sefer tasları da satın alabileceğiniz diğer modeller arasındaki yerlerini korumaktadırlar. Örneğin; Ozdusk Vakumlu Yemek Kutusu bunlardan bir tanesidir.


Hem bu ürün özelinde hem de Ozdusk farkıyla, vakumlu termos avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hafif ve taşınabilir tasarım
  • Paslanmaz çelik kalitesi
  • Yüksek yalıtım
  • Dayanıklı yapı

Vakumlu Termos Farkı Nedir?

6

Vakumlu termos üretimi, her markanın alternatif imalat tercihlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ki bu durum da vakumlu termos farkı noktasında ciddi uç değişikliklere neden olmaktadır. Fakat gelin, kendi ürünlerimiz üzerinden sizlere kaliteli bir vakumlu termosun farkını anlatalım. Listeyi aşağıdaki maddeler üzerinden takip edebilirsiniz.

  • Ozdusk olarak bizler, paslanmaz çelik başta olmak üzere daha ağır, sağlıklı ve sağlam malzemeleri tercih etmekteyiz. Bu nedenle Ozdusk özelinde üretilmiş vakumlu bir termosun ilk farkı kalitesidir.
  • Yanı sıra vakumlu termos üretiminde en çok dikkat edilen bir diğer konu ise ergonomik tasarımdır. Çünkü taşıma alanlarının ve sürelerinin boyutlarına bağlı olarak, üretimin de taşınabilirliğe yönelmesi beklenmektedir. Bu nedenle vakumlu termoslar, çoğunlukla hafif ve seyahat boy nitelikler göstermektedirler.
  • Genellikle paslanmaz çelik ile imal edilen vakumlu termosların tek avantajları kaliteleri değildir. Daha doğrusu bu kaliteyi doğuran ek niteliklerinden bir tanesi de sağlam yapılarıdır. Paslanmaz çelikten üretilen vakumlu termoslar, çoğu matara gruplarına kıyasla daha dayanıklıdırlar. Sert bir zemine düşürdüğünüzde, elinizden kaydığında ya da ezildiklerinde kolayca kırılmazlar.
  • Vakumlu termosların ana hedefi elbette ki kaliteli bir yalıtım elde etmektir. Bu nedenle vakumlu termosların en net ve etkili özelliklerinden bir tanesi de ısıyı uzun süre koruyabilmeleridir.

Vakumlu Termosların Mataradan Farkı Nedir?

Mataralar, genellikle tek duvarlı olacak şekilde üretilen düz yapılara sahiptirler. Dolayısıyla aslında bu durum, vakumlu termosların mataradan farkı olarak açıklanabilecek ilk özelliktir. Çünkü mataralar bahsettiğimiz tek duvarlı bu yapı yüzünden yalıtım sağlayamazlar. Malzemeleri her ne olursa olsun, bir süre sonra sıcağı ya da soğuğu dış yüzey ile buluştururlar. Ki bu da sıcağın soğumasına, soğuğun ise ısınmasın neden olur. Hiç kimse soğuk bir kahve ya da sıcak bir su içmek istemez, öyle değil mi?


Vakumlu termoslarda ise iki ana cephe ve ortadaki vakum alanı söz konusudur. İç duvar içeceğin var olan ısısını muhafaza ederken, dış cephe ise çevresel faktörleri engeller. Bu sayede basınç farkları, sıcaklık değişimleri ya da zaman gibi ek faktörler vakumlu termoslardaki yalıtım ömrünü kısaltmaz.


Vakumlu termos ve matara arasındaki bir diğer fark ise kategori farklılığıdır. Hatta bu duruma bağlı olarak çeşitli model ve tasarım farklılıkları da doğmuştur. Her ne kadar desen anlamında farklı modellere sahip birçok matara bulunsa da aslında vakumlu termoslar çok eski zamanlardan beri kullanılan ürünlerdir. Bu nedenle kullanıcı ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı boyut, ebat ve modellerde modifiye edilmişlerdir. Bugün matara denildiğinde akla gelen ilk model, aslında vakumlu termosların ta kendisidir.

Ozdusk
18 Ocak 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Maksimum dosyası boyutu: 3 MB. Desteklenen Dosyalar: image. Drop file here

Menüyü Görüntüle